ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ

03.01.2023

Пережити блекаут: як безпечно користуватися генераторами, пічками і газовими приладами

Через тривалі відключення світла люди почали масово користуватися генераторами, а також газовими приладами.

Однак порушення правил користування цими засобами може призвести до трагедії.

На Київщині у селі Бобриця через отруєння чадним газом загинув чоловік, його дружину змогли врятувати у лікарні.

У Гостомелі також постраждала родина: стан бабусі, її сина та двох онучок різко погіршився після того, як вони надихалися чадним газом.

На Прикарпатті у підвальному приміщенні знайшли тіло чоловіка, який, за даними ДСНС, ймовірно, отруївся продуктами згорання вихлопних газів від електрогенератора.

“Українська правда. Життя” пояснює, як правильно користуватися генераторами, газовими пальниками, туристичними балонами, пічками, щоб уникнути нещасних випадків.

Як правильно користуватись генераторами та чи можна встановлювати їх у приміщенні

Основними небезпеками, яких слід уникати під час використання генератора, є отруєння чадним газом (CO) через токсичні вихлопи двигуна, ураження електричним струмом, а також пожежі, пишуть в Американському Червоному хресті.

Державна служба надзвичайних ситуацій та Міністерство охорони здоров’я надають інструкціїяк безпечно користуватися генератором.

Де встановлювати генератор

Генератор можна використовувати тільки на відкритому повітрі, встановлювати його у приміщеннях заборонено.

Під час роботи він виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя і не має потрапляти до приміщення.

Встановлюйте генератор так, щоби відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) була не менше за 6 метрів.

Генератор сильно нагрівається, й предмети поблизу можуть спалахнути. Ставити генератор у квартирі, зокрема на балконі, категорично забороняється.

Як безпечно заправити генератор

Заправляйте генератор на відкритому повітрі й тримайте паливо якомога далі (знову-таки через ризик пожежі).

Купуйте лише сертифіковану продукцію і тільки в ліцензованих точках продажу. Уважно дотримуйтесь інструкцій виробника.

Тримайте генератор сухим, захищайте від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом.

“Використовуйте генератор на сухій поверхні під відкритою конструкцією, схожою на навіс, наприклад, під брезентом, закріпленим на стовпах”, – радять в Американському Червоному хресті.

Перед заправкою дайте генератору охолонути. Паливо, пролите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути.

Використовуйте тип палива, рекомендований в інструкціях або на етикетці генератора. Зберігайте паливо за межами житлових приміщень у закритому сараї або іншому захищеному місці.

Щоб уникнути випадкового загоряння, не тримайте його біля самого генератора та газових котлів.

Встановіть у приміщенні детектори чадного газу.

Обов’язково придбайте вогнегасник і тримайте його поряд, на видному і легкодоступному місці.

Як підключити до генератора прилади та приєднати до електромережі будинку

Підключайте електроприлади безпосередньо до генератора або використовуйте зовнішній подовжувач, потужність якого не менше суми навантажень підключених приладів.

Перевірте, чи немає на шнурі порізів чи розривів, а на штекері є всі три контакти, особливо заземлюючий штифт.

Підключати електроприлади до генератора – найпростіший і найбезпечніший засіб користування ним, кажуть у Державній інспекції енергетичного нагляду України.

Однак світло у будинку таким чином не з’явиться.

Живити електропроводку будинку, підключивши генератор до розетки, небезпечно. Ця практика, відома як “зворотне живлення”, створює ризик ураження електричним струмом для працівників комунальних служб, ваших сусідів і домочадців.

В інспекції пояснюють, що у разі під’єднання генератора до внутрішніх електричних мереж необхідно забезпечити від’єднання від зовнішніх. Якщо під час користування генератором увімкнуть світло, може статися коротке замикання, вихід з ладу обладнання та пожежа.

“Тобто підключити електростанцію до найближчої розетки в будинку можна лише попередньо відключивши автомати на ввідному щитку”,– кажуть в інспекції.

Якщо у будинку чи на дачі часто вимикають світло, варто підключати генератор до внутрішньої мережі з допомогою перекидного рубильника або системи автоматичного включення резерву (АВР).

До перекидного рубильника потрібно під’єднати живлення від електромережі, а знизу – кабель від електростанції (генератора).

“Звертаємо увагу на те, що рубильник або АВР повинен знаходитися після лічильника та ввідного автоматичного вимикача”, – говорять в інспекції.

Також при встановленні генератора забороняється виконувати підключення до домашньої мережі, якщо його потужність значно перевищує пропускну здатність розетки (зазвичай вона витримує не більше 3,5 кВт).

“Тобто підключити електростанцію до найближчої розетки в будинку, попередньо відключивши автомати на ввідному щитку, можна лише перевіривши параметри розетки (10А – 2,2 кВт або 15А – 3,5 кВт)”, – розповідають у відомстві.

Як наслідок, у зв’язку з перевищенням максимального навантаження, можливе коротке замикання в електричній проводці та виникнення пожежі в будинку.

В інспекції рекомендують при підключенні генератора звернутися за допомогою до спеціалістів.

 

Пам’ятайте, що навіть належним чином підключений портативний генератор може перевантажитися, що призведе до перегріву або виходу з ладу. Вмикайте електроприлади по черзі, щоб запобігти перевантаженням

Як правильно користуватися газовими плитами та балонами

Під час відключень світла українці, особливо ті, в домівках яких немає газу, використовують газові плити, балони та пальники, щоб нагріти воду та приготувати їжу.

У мирний час такими приладами користувалися туристи у походах. 

Зазвичай портативний пристрій складається з однієї конфорки, регулятора сили вогню та газового балону.

Пальники позбавляли туристів від клопоту шукати дрова та розпалювати багаття. До того ж, деякі з них можна запалювати у наметі.

За словами колишнього головного редактора ресурсу про спорядження і пригоди “Gоrgany pro” Юрія Шушкевича, пальники можна поділити на декілька типів:

·         газові пальники: інтегровані системи і навіть кемпінгові плити;

·         бензинові чи рідкопаливні пальники, які працюють на гасі, спирті, бензині, дизельному та авіаційному паливі;

·         пічки для твердих видів палива.

Найпростішим, найдешевшим і найбезпечнішим варіантом буде простий газовий пальник, однак якісної збірки.

“Якщо ми говоримо про пальники, то така небезпека мінімальна, адже як правило вони працюють нетривалий період і справжню небезпеку можуть становити тільки у невеликому просторі з закритими отворами для провітрювання, як наприклад, у наметі”, – говорить Юрій Шушкевич.

Кемпінгові газові опалювачі, які використовують у наметах, працюють тривалий час і є джерелом потенційної небезпеки.

“Тому їх слід використовувати тільки попередньо пересвідчившись, що всередині добре циркулює повітря і немає ризику отруїтися чадним газом”, – каже експерт.

У ДСНС також попереджають про небезпеку невеликих балонів.

 

“Небезпека від маленьких газових балончиків нічим не відрізняється від небезпеки великого газового балона. Дуже небезпечними є самі пари газу, які залишаються у вже використаному балоні”, – зазначила в ефірі телемарофону речниця ДСНС Вікторія Рубан.

За її словами, на Київщині вже було декілька випадків, коли вибухали невеликі газові балончики, на яких люди готували їжу. 

Вікторія Рубан наголошує, що у жодному разі не можна встановлювати газові балони біля печей чи опалювальних приладів та легкозаймистих речовин.

Як безпечно користуватися газовими балонами

На туристичному порталі Visit Ukraine розповідають, як безпечно користуватися такими приладами:

·         зберігайте балони в приміщеннях, які добре провітрюються, або на відкритому повітрі, уникаючи потрапляння прямих сонячних променів та опадів;

·         уникайте перепаду температур, якщо балон знаходився при мінусовій температурі, газ став зрідженим і при раптовому впливу тепла газ розшириться, що може призвести до вибуху;

·         провітріть приміщення після використання туристичної плитки чи балона: зріджений газ важчий за повітря, отже вентиляція кімнати унеможливить його скупчення;

·         перевіряйте, чи закритий вентиль: газ може просочуватись і заповнювати приміщення;

·         не залишайте портативну плиту без нагляду та не тримайте балон у кімнаті, де спите;

·         обирайте балони з ізобутаном: цей газ вважають найбільш безпечним, і він горить за низьких температур;

·         не користуйтеся протермінованими та пошкодженими балонами, пристроями без написів та з несправними вентилями.

·         не можна використовувати газові плити для опалювання приміщень;

·         періодично змінюйте балон або заправляйте його, звернувшись до заправної станції, не користуйтеся пристроєм до останньої краплини блакитного палива.

Утім, Юрій Шушкевич наголошує, що виробники балонів попереджають, що їхні ємності – одноразові, і найчастіше балони вибухають саме при спробі аматорської заправки.

“Заправляти-то їх можна, але виробник каже, що якщо вам при цьому відірвало пальці, то це – ваші проблеми Тому в Україні цим займаються народні умільці, які беруть цей ризик на себе”, – розповідає Юрій Шушкевич.

За словами Шушкевича, при експлуатації газових балонів варто уникати механічних пошкоджень та ударів, їх заборонено перевозити літаками саме через ризик вибуху балона при перепаді тиску.

“Якщо ви використовуєте газовий пальник при значних мінусових температурах, то варто купити саме призначений для зимового періоду, адже традиційний газ розрахований більше на літо та міжсезонку, і може дуже погано горіти в таких умовах”, – каже Шушкевич.

Юрій Купрієнко, старший інспектор ГУ ДСНС України у Києві рекомендує використовувати лише сертифіковані прилади і ставити їх на міцну основу, щоб не перекинулися.

Чи можна грітися від газової плитки

У Київгазі нагадують, що газова плита призначена для приготування їжі, а не обігріву приміщення. 

 

“Коли використовують газову плиту для зігрівання, зазвичай зачиняють усі вікна, вмикають усі конфорки та ще й духову шафу. Таким чином свіже повітря не надходить, а газ горить. Невдовзі повітря не вистачить, газ не згорить і почне виділятися чадний газ”, – пояснюють у відомстві. 

Також у Київгазі рекомендують провітрювати приміщення, де працюють газові плити, водонагрівачі чи котли

“Вчасно перевіряйте димоходи і вентиляційні канали на справність і обов’язково стежте за наявністю тяги в них”, – зазначають у Київгазі. 

 

При виявленні в приміщенні запаху газу негайно вимкніть газові прилади, відчиніть вікна, вийдіть з приміщення та зателефонуйте 104. 

29.04.2022

 

Лист Міністерства освiти i науки України вiд  25.04.2022  № 1/4428-22 «Про методичнi рекомендацii»  щодо проведення просвiтницької роботи з учасниками освiтнього процесу в закладах дошкiльної  освiти з питань уникнення враження мiнами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуацiях. 

Download
Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану
Додаток_1_методичні_рекомендації (1).pdf
Adobe Acrobat Document 494.1 KB
Download
додаток.pdf
Adobe Acrobat Document 135.3 KB
Download
Щодо_здійснення_заходів_захисту_вихованц
Adobe Acrobat Document 251.7 KB

Мінна небезпека. Вибухонебезпечні предмети - презентація.

Download
мінна небезпека.pdf
Adobe Acrobat Document 2.6 MB

28.04.2022

 

Про вибухові пристрої та тероризм

Земля таїть багато небезпечних знахідок, на які можна натрапити під час прогулянок лісом, походів і стати їх жертвами, навіть, не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що у землі під багаттям, розкладеним на лісовій галявині, немає снарядів часів війни.

Під час прогулянок в лісі або в туристичному поході:

• ретельно вибирати місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни;

• перед розведенням багаття в радіусі п'яти метрів перевірити ґрунт на наявність вибухонебезпечних предметів щупом (або обережно зняти лопатою верхній шар ґрунту, перекопати землю на глибину 40-50 см);

• користуватися старими багаттями не завжди безпечно, адже там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї» або такі, що не вибухнули;

• у жодному випадку не підходити до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.

• практично всі вибухові речовини чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності.

Слід пам’ятати, що розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

Однією з серйозних загроз сучасного суспільства є тероризм. Майже щоденно здійснюються терористичні акти, унаслідок яких гинуть люди. Більшість цих злочинів здійснюються з використанням вибухових пристроїв. Нерідко це саморобні, нестандартні пристрої, що їх складно виявити, знешкодити або ліквідувати. Злочинці зазвичай поміщають їх в звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і потім залишають у багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж сумки, залишеної забудькуватим пасажиром у громадському транспорті. Часто такі міни-пастки мають досить привабливий вигляд. Відомі випадки застосування їх у авторучках, мобільних телефонах, гаманцях, дитячих іграшках.

Тому бездоглядні предмети в транспорті, кінотеатрі, магазині, на вокзалі тощо вимагають особливої уваги.

Є декілька ознак, що дозволяють припустити, що маємо справу з вибуховим пристроєм.

 

Слід звертати увагу на:

• припарковані біля будівель автомашини, власник яких невідомий або державні номери якої не знайомі мешканцям, а також коли автомобіль давно непорушно припаркований;

• наявність у знайденому механізмі антени або приєднаних до нього дротів;

• звуки, що лунають від предмету (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), мигтіння індикаторної лампочки;

• наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятори тощо);

• наявність розтяжки дротів або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань.

Якщо знайдений предмет видається підозрілим, потрібно повідомити про нього працівників міліції чи ДСНС.

Якщо знайдено забуту річ у громадському транспорті, доречно опитати людей, які знаходяться поряд. Бажано встановити, кому річ належить або хто міг її залишити. Якщо господаря встановити не вдається, потрібно негайно повідомити про знахідку водія (кондуктора).

У разі знаходження підозрілого предмета у під'їзді будинку, потрібно опитати сусідів, можливо, він належить їм. У разі неможливості встановити власника – негайно повідомити про знахідку до найближчого відділення міліції, до військкомату, органів місцевого самоврядування, підрозділу ДСНС за телефоном «101».

Якщо підозрілий предмет знайдено в установі, потрібно негайно повідомити про знахідку адміністрацію.

У разі знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

• Негайно повідомити чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту;

• Не підходити до предмету, не торкатися і не пересувати його, не допускати до знахідки інших людей;

• Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.

• Не користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).

• Дочекатися прибуття фахівців; вказати місце знахідки та повідомити час її виявлення.

У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій й здійснюється евакуація:

• одягніть одяг з довгими рукавами, щільні брюки і взуття на товстій підошві (це може захистити від осколків скла);

• візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;

• під час евакуації слідуйте маршрутом, вказаним органами, що проводять евакуацію. Не намагайтеся скоротити шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

• тримайтеся подалі від обірваних ліній енергопостачання.

Якщо будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:

• обережно обійдіть всі приміщення, щоб перевірити чи немає витоків води, газу, спалахів і т.п. У темряві в жодному випадку не запалюйте сірника або свічки - користуйтеся ліхтариком;

• негайно вимкніть всі електроприлади, перекрийте газ, воду;

• з безпечного місця зателефонуйте рідним та близьким і стисло повідомте про своє місцезнаходження, самопочуття;

• перевірте, чи потребують допомоги сусіди.

Опинившись поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб розгледіти або допомогти рятівникам. Найкраще, що можна зробити – залишити небезпечне місце. До того ж варто знати, що зловмисники часто встановлюють вибухові пристрої парами, щоб, через деякий час після вибуху першої з них, пролунав другий вибух. Зловмисники розраховують на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, у тому числі й представники силових структур, і при повторному вибуху жертв буде набагато більше.